Климатичната техника вкъщи вече отдавна е преминала от ранга на разкоша в категорията на необходимостта. Благодарение на заложените в нея функции, тя е система, която създава комфортни и благоприятни условия на пребиваване в дома.
Стенните сплит системата представлява климатик, който работи с едно вътрешно и едно външно тяло. Това са най разпространените климатици.
Във вътрешното тяло на климатика е заложена основната функция за подаване на охладения или топъл въздушен поток. То може да бъде стенно, подово или таванно. Има битови климатични системи, в които вътрешното тяло може да бъде както подово, така и таванно. Изпарителният блок включва: Филтър за пречистване на влизащия въздух от груби механични частици, прах и т.н. Той играе сериозна роля в работата на този уред. Колкото повече замърсявания от въздуха задържа, толкова по-лоша ще е работната производителност на цялата климатична система.
Вертикални и хоризонтални жалузи. Благодарение на тяхната конструкция въздушният поток се разпределя максимално равномерно в помещението. Панелът за индикации съобщава за работата и режима на климатика, а също така сигнализира за неизправности. Във всички съвременни климатични системи има въздушен филтър за фино пречистване на излизащите въздушни потоци.
Разбирането на работата на сплит системата е невъзможно без запознаване с всички функции и основни режими на нейната работа. Практически всички съвременни климатици, освен охлаждане на въздуха, могат да работят в още няколко режима.
Загряване. Тази функция е много полезна, когато навън температурата е все още плюсова и отоплението вкъщи още не функционира. В режим на вентилация въздухооборотът се извършва с помощта на вентилатора на изпарителния модул. Тази функция е полезна, когато топлите въздушни маси в помещението се концентрират под тавана, а може да бъдат равномерно разпределени в жилището.
Изсушаване. В климатиците е предвидена работата на агрегати без понижаване на температурата. Излишната влага се утаява на изпарителя и се извежда през дренажната тръба извън пределите на дома. Всички климатици са снабдени с филтриращ елемент, който пропускайки въздушния поток, го пречиства от механични примеси, прах, животинска козина и т.н.
Програмиране на желаната температура в дома. Тя представлява функция за работа в режим на охлаждане или отопление. Нощният режим предполага изключване на устройството по време на сън. Функцията таймер предполага включване или изключване на климатика. На лицевия панел е изведена светодиодна индикация, показваща работата във всички режими и механизми на климатика, която се контролира от микропроцесор.
Задавайте правилно температурата на работа на климатика! Това ще позволи да не натоварвате много компресорния блок и да удължите срокът му на служба. Не отваряйте прозорците и вратите в помещението за продължително време при работа на сплит системата! Отварянето на прозорците за повече от 15 минути може да увеличи притоците на топлина в климатизираното помещение, а това съществено увеличава натоварването върху компресора. Задължително чистете редовно филтъра! Не използвайте уреда през зимата, когато температурата на въздуха е по-ниска от посочената в паспорта на дадения модел!